Mało urodziwe strony internetowe i niepraktyczne w obsłudze sklepy internetowe to dziś jedne z poważniejszych powodów, dla których Klienci porzucają je na rzecz tych bardziej przyjaznych. zaprojektować sklep internetowy tak, aby był przyjazny dla użytkownika i przynosił zysk? Jak
Spis treści
Co oznacza UX i UX Friendly?
Na początek warto wyjaśnić sobie, czym jest UX i o jakich stronach internetowych mówimy, że są “UX Friendly”.
UX (z ang. User Experience – doświadczenie użytkownika) to projektowanie stron internetowych, sklepów online, aplikacji, platform technologicznych czy serwisów tak, aby uwzględniały przyzwyczajenia, potrzeby i wrażliwość ich użytkowników. Najprościej mówiąc – strony stworzone zgodnie z zasadami UX mają ułatwić odbiorcy obcowanie z nią i zwiększyć szansę sprzedaży produktów lub wykonania innej, pożądanej przez właściciela strony czynności.
Strony, które są UX Friendly, to strony przede wszystkim użyteczne, atrakcyjne i w każdy możliwy sposób dostępne dla użytkowników. Do dobrych cech strony UX Friendly można zaliczyć kilka czynników:
- przyjazność w odbiorze;
- zapamiętywalność, czyli takie zaprojektowanie strony, żeby użytkownik wracając do niej za jakiś czas pamiętał, jak z niej korzystać;
- prostota obsługi, kluczowa zwłaszcza podczas pierwszych odwiedzin na stronie;
- zapobieganie powstawaniu błędów, pojawiających się lub popełnianych przez użytkowników strony podczas korzystania z niej.
Przeczytaj także: Rola regulaminów w sklepach internetowych
UX w sklepie internetowym – dlaczego warto?
Mówi się, że „dobry produkt sprzedaje się sam”. W przypadku e-commerce dobry produkt czy atrakcyjna cena to tylko początek sprzedażowego sukcesu. Równie ważne, o ile nie najważniejsze, są prosty, intuicyjny dostęp do produktu oraz równie prosty w obsłudze jego zakup. Ale to nie wszystko – przyjazna użytkownikowi strona to także większa wiarygodność i zaufanie do e-sklepu, a więc czynniki, dla których w przyszłości wiele klientów chętnie do niego wraca.
Dziś największym grzechem wielu stron internetowych, w tym sklepów online, są zaniedbania względem kwestii UX, na przykład brak optymalizacji stron pod kątem użyteczności, co często jest wskazywane podczas audytów UX.
Przeczytaj także: Czym jest content marketing i dlaczego warto go uwzględnić w prowadzeniu firmy?
Błędy, które mają wpływ na odbiór sklepu online
Najczęściej pojawiającymi się błędami są na przykład niewystarczające zaprezentowanie produktów na stronie, niewłaściwe rozmieszczenie elementów na stronie i ich ogólny designe, tzw. rozpraszacze, czyli nadmierne korzystanie z dobrodziejstw marketingu (zbyt intensywnie wyskakujące pop upy, niewłaściwie użyte slidery czy bannery), dysfunkcyjna wyszukiwarka na stronie, a nawet – ograniczony wachlarz płatności. Bardzo często pracy wymaga także ogólny wygląd strony, czyli zasada „pierwszego wrażenia”. Według badań Conversion XL oraz badań Google, decyzję o tym, czy strona jest atrakcyjna, użytkownik podejmuje po zaledwie 50 milisekundach. To oznacza, że pierwsze wrażenie jest kluczowe dla późniejszych procesów zakupowych.
Przeczytaj także: Jak prowadzić profil firmowy na Instagramie?
Sklep UX Friendly. Co zrobić, żeby sklep internetowy był przyjazny użytkownikom?
Pierwszym krokiem, jaki powinien podjąć sklep internetowy, jest konsultacja z UX i przeprowadzenie przez niego audytu. Pozwoli to uwidocznić błędy lub nieścisłości strony, które utrudniają korzystanie z niej użytkownikom. Specjalista UX przeprowadza także różne badania na użytkownikach strony, dzięki którym w prosty sposób można dowiedzieć się o oczekiwaniach Klientów wobec funkcjonalności e-sklepu.
Kolejny krok to oczywiście sprawna optymalizacja wyglądu strony według wytycznych i wskazówek User Experience, a także wprowadzenie koniecznych zmian poprawiających funkcjonalność. Na tym etapie ważne jest także przedyskutowanie najbardziej podstawowej kwestii, czyli wspomnianego wyżej pierwszego wrażenia, jakie sklep robi na użytkownikach strony. Przewartościowanie wcześniejszych założeń i konsultacja wyników ze specjalistą UX mają duży udział w optymalizacji konwersji e-sklepu, a więc w sprzedaży, na którą przecież każdy sklep jest nastawiony.
Ostatnim etapem jest obserwacja i analiza wyników wprowadzonych zmian. Mimo że jest to działanie długofalowe, można wyciągnąć z niego kolejne wnioski i pomysły na dalsze usprawnianie funkcjonowania sklepu internetowego.