Ile kosztuje paczka kurierska i jakie są części składowe jej ceny? To zależy od wielu czynników, na które ma wpływ przede wszystkim Nadawca przesyłki. Przygotowaliśmy ich opis oraz podpowiadamy, jak obniżyć koszty przesyłek.
Spis treści
Nadajemy miliony paczek rocznie
Według danych z raportu nt. rynku KEP, przygotowanego przez GS1 Polska (międzynarodowy system standardów i rozwiązań biznesowych), każdego dnia na świecie nadawanych jest ponad 200 milionów paczek. Z kolei analiza Poczty Polskiej wykazała, że w 2018 roku w Polsce operatorzy branży KEP obsłużyli około 476 mln paczek. Prognozy na 2023 rok są jeszcze bardziej zaskakujące – liczba paczek może wzrosnąć do nawet 850 mln rocznie. Te liczby pokazują, jak ogromną częścią składową naszych biznesów oraz życia codziennego stanowi nadawanie paczek. Co więcej, prognoza na rok 2023 może ulec zmianie na plus, ponieważ nie uwzględniono w niej obecnej sytuacji na świecie, spowodowanej pandemią COVID-19 i spowodowanego nią wzrostu zainteresowania usługami branży kurierskiej.
Co wpływa na koszt przesyłki kurierskiej?
Na cenę za paczkę wpływa kilka czynników. Na niektóre z nich ma wpływ Nadawca, inne zależą od firmy kurierskiej. Co dokładnie wpływa na koszt przesyłki kurierskiej?
Wymiary i waga rzeczywista paczki
Wymiary oraz waga paczki to jedne z ważniejszych danych, mających wpływ na cenę przesyłki. Każda firma kurierska ma swoje limity wielkościowe i wagowe dla wysyłanego towaru. Im większa/cięższa paczka, tym wyższy koszt za jej wysyłkę, choćby dlatego że zajmuje więcej miejsca w furgonetce kurierskiej kosztem innych przesyłek, albo bardziej ją obciąża, generując większe spalanie paliwa w pojeździe. W tym miejscu warto również wspomnieć o paczkach gabarytowych – czyli dużych, ale lekkich. Wbrew pozorom nie zapłacimy za nie mniej ze względu na niską wagę. Dla takiej paczki oblicza się wagę gabarytową (inaczej wymiarową) i jeśli jest ona większa niż waga rzeczywista – stanowi podstawę obliczenia ceny za usługę. Czy można samodzielnie obliczyć wagę wymiarową paczki? Oczywiście, wystarczy pomnożyć przez siebie wszystkie wymiary paczki (długość x szerokość x wysokość) i podzielić wynik przez ustalony współczynnik, który w swoim cenniku podaje każda firma kurierska. Jeśli wyślesz paczkę przez Sendit.pl – te wyliczenia zrobimy za ciebie.
Rodzaj usługi
Każda firma kurierska oferuje wybór pomiędzy kilkoma rodzajami swoich usług. Należą do nich choćby odbiór kurierski, nadanie w punkcie czy doręczenie do punktu. Od ostatecznego wyboru Nadawcy zależy, jaką część kwoty za przesyłkę będzie stanowić rodzaj usługi. Co ciekawe, od decyzji o rodzaju usługi często zależy także czas oczekiwania na dostarczenie przesyłki.
Elementy do pakowania paczki (karton, wypełnienie, taśma, itd.)
Sposób zapakowania paczki to kolejna składowa jej ostatecznej ceny. Nie tylko wpływa on na wycenę poprzez określenie paczki np jako standardowej lub niewygodnej w transporcie, niestandardowej. Elementy, które zostały wykorzystane do zapakowania paczki – karton, taśma, wypełnienie paczki, ewentualne zabezpieczenie pojedynczych przedmiotów wewnątrz – to także składowa ceny paczki, która jest jednak kosztem własnym nadawcy. Co więcej, do ceny sposobu zapakowania paczki możemy zaliczyć także opłaty środowiskowe za opakowania jednorazowe oraz koszt pracy ludzkiej lub automatu do pakowania.
Przeczytaj także: Czym wypełnić paczkę do wysyłki kurierem? 9 sposobów
Tryb dostarczenia paczki
Chcesz, aby twoja paczka dotarła do Odbiorcy jeszcze tego samego dnia, rano, do południa, a może koniecznie w sobotę? Tryb, w jakim zostanie nadana paczka, również ma wpływ na jej ostateczną cenę.
Inne – podatki, odległość od punktu nadania do punktu odbioru, ubezpieczenie, itd.)
W skład ceny za paczkę wchodzą również inne elementy, takie jak podatki (w tym np. cło), odległość od punktu nadania do punktu odbioru, ubezpieczenie (w tym ubezpieczenie dodatkowe, jeśli jest potrzebne), czy opłata paliwowa.
O ile kwestia opłacenia podatków oraz cła w przypadku przesyłek międzynarodowych poza granice Unii Europejskiej jest jak najbardziej jasna, o tyle warto bliżej przyjrzeć się samemu transportowi paczki z punktu A do punktu B.
W dużym skrócie odbywa się on w następujący sposób:
- odbiór od Nadawcy lub z punktu i transport do oddziału nadającego (dostarczenie do oddziału, obsługa w oddziale, wahadło do sortowni);
- transport z oddziału do sortowni (bezpośrednio do oddziału doręczającego, przez jedną sortownię lub więcej niż jedną);
- transport z sortowni do oddziału doręczającego – wahadło do oddziału;
- transport do Odbiorcy.
Cena transportu, będąca składową ceny paczki, wynika z odległości, jaką paczka musi pokonać do rąk Odbiorcy. I choć większość Przewoźników ujednoliciła ceny za przesyłki na terenie kraju niezależnie od odległości, to różnice w cenie względem odległości możemy zauważyć przy przesyłkach międzynarodowych oraz paletowych na terenie kraju.
Jeśli chodzi o ubezpieczenie paczki, standardem w firmach kurierskich jest darmowe ubezpieczenie do pewnej kwoty, które nie wpływa na cenę za paczkę. Jednak dodatkowe ubezpieczenie przesyłki, wymagane ze względu na wyższą wartość zawartości paczki, będzie już płatne “extra”, a więc ostateczna cena za całą paczkę wzrośnie.
Inne koszty dodatkowe, mające wpływ na ostateczną cenę paczki to usługa “za pobraniem”, usługa “zwrotu potwierdzonych dokumentów”, doręczenie do rąk własnych, czy powiadomienie SMS o doręczeniu paczki do Odbiorcy.
Przeczytaj także: Dlaczego kurier doliczył dopłatę?
Jak obniżyć koszty przesyłek?
Każda firma kurierska ma swój cennik usług, w którym szczegółowo opisuje ceny przesyłek. Ale z wysyłki paczek możesz skorzystać także przez brokera kurierskiego, takiego jak Sendit.pl. Cenniki brokerskie często są atrakcyjniejsze od cenników podawanych bezpośrednio przez Przewoźników. Poniżej znajdują się poszczególne cenniki firm kurierskich, z których usług możesz skorzystać nadając przez Sendit.pl: