To już ten czas, gdy za oknem coraz częściej pojawia się słońce, a w sercu gra wiosna! To nie tylko okazja do częstszych spacerów i szerszego uśmiechu, ale również do porządków – szczególnie tuż przed Świętami Wielkanocnymi. Warto wykorzystać energię, którą dają coraz dłuższe dni i „odgracić” mieszkanie, a przy okazji nieco zarobić na nieużywanych rzeczach. Jak wyselekcjonować rzeczy do sprzedaży, skutecznie sfinalizować transakcję i ograniczyć czas poświęcony na kwestie logistyki doręczenia przesyłki? O tym wszystkim piszemy dzisiaj.
Początek wiosny i coraz dłuższe dni dla wielu osób jest dobrym momentem na uporządkowanie mieszkania. Potwierdzają to statystyki – w marcu ubiegłego roku w Empiku sprzedaż w kategorii „Sprzątanie” wzrosła aż trzykrotnie.
Wiosenne porządki mogą obejmować nie tylko standardowe mycie okien i pucowanie podłóg czy okazjonalne przemeblowywanie, ale również pozbywanie się ubrań i rzeczy, które zalegają nieużywane, a mogłyby przydać się komuś innemu. Może to być odzież czy obuwie, z których dziecko już wyrosło, ale również ubrania, które nie są już w Twoim guście lub po prostu dawno nie były noszone. Chociaż czasami ciężko się rozstać z niektórymi rzeczami, w szczególności z tymi, z którymi wiążą się wspomnienia, to w momencie, gdy szafa z roku na rok pęcznieje i brakuje w niej przestrzeni na nową odzież, warto zrobić w niej porządki. Podstawą może być uczciwe zadanie sobie pytania: „czy daną rzecz miałam na sobie chociaż raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy”? Jeśli odpowiedź jest negatywna, a dana rzecz wciąż jest w dobrym stanie, być może warto rozważyć podzielenie się ubraniem z osobą, która może go aktualnie bardziej potrzebować.
Spis treści
Gdzie sprzedawać nieużywane rzeczy?
Z roku na rok rośnie popularność marketplace’ów, szczególnie w mediach społecznościowych. Polacy chętnie się pozbywają rzeczy na Facebooku czy Instagramie, ale również w aplikacjach takich jak Vinted czy Allegro. Sprzedaż w sieci może być jednak czasochłonna, szczególnie jeśli w szafie znajduje się sporo ubrań do oddania. Jak można usprawnić proces poszukiwania nabywcy?
- Konkretny opis przedmiotu. Postaraj się przygotować jak najbardziej szczegółowy technicznie opis danej rzeczy, który odpowie na najczęściej zadawane pytania. Dzięki temu zmniejszysz liczbę kierowanych do Ciebie pytań, a w przypadku wątpliwości zawsze będziesz mogła odesłać do przygotowanego wcześniej tekstu.
- Zadbaj o jakość zdjęcia. Nawet najbardziej obłędna sukienka straci na swoim blasku, jeśli zrobisz jej zdjęcie na wieszaku z widocznym bałaganem w tle. Postaw na naturalne światło i uporządkowane, estetyczne otoczenie. Jeśli czujesz się z tym komfortowo, możesz się także podzielić zdjęciem ubranej odzieży – twarz zawsze można wymazać, a w ten sposób dasz nabywczyni poczucie, jak mniej więcej układa się dany przedmiot na ciele. Alternatywnie możesz poszukać dostępnych w sieci (np. na stronach sklepów) zdjęć modeli, którzy noszą dane ubranie, i skorzystać z nich – oczywiście, respektując przy tym prawa autorskie.
- Uważaj na oszustów. Oszustów w sieci nie brakuje. Nie przenoś korespondencji z daną osobą poza aplikację, szczególnie jeśli bardzo na to nalega, nie podawaj numerów konta bankowego (przynajmniej na początku konwersacji) ani danych do logowania do jakiegokolwiek portalu czy banku. Nie przesyłaj również żadnych pieniędzy nikomu, nawet jeśli masz w zamian dostać płatność za ubranie.
- Zastanów się nad procesem płatności. Wolisz płatność blikiem czy za pobraniem przy odbiorze? Weź pod uwagę również preferencje klientów, szczególnie jeśli jesteś nowym sprzedawcą, który nie ma jeszcze zbudowanej reputacji na danej platformie.
Jak zapakować przesyłkę?
Sposób zapakowania przesyłki będzie w dużej mierze zależał od jej zawartości. Jeśli sądzisz, że będziesz wysyłać sporo przedmiotów, warto zawczasu gromadzić kartony lub gazety, które posłużą do nadania paczki. Jeśli akurat nie masz niczego w domu, a musisz pilnie nadać przesyłkę, zapoznaj się ze wskazówkami naszych ekspertów, gdzie szukać opakowania na ostatnią chwilę.
W przypadku przedmiotów takich jak ubrania czy buty, wystarczyć może owinięcie przesyłki starymi gazetami i zaklejenie taśmą. Jeśli nadajesz paczkę z nieco bardziej delikatną zawartością, warto zadbać o solidny karton, który wytrzyma warunki transportu. Dobrze jest uwzględnić przestrzeń na materiał amortyzacyjny, który pomoże w zabezpieczeniu zawartości przed ewentualnym uszkodzeniem.
Jak nadać przesyłkę?
Niektórzy klienci wolą przesyłki do domu, inni proszą o nadanie paczki do punktu odbioru. Nie musisz jednak za każdym razem porównywać ofert od poszczególnych kurierów, aby ustalić, która opcja będzie najkorzystniejsza. Wystarczy wpisać parametry przesyłki na platformie Sendit.pl, współpracującej z prawie 20 firmami kurierskimi, aby uzyskać wycenę, wykupić ewentualne usługi dodatkowe (ubezpieczenie czy doręczenie w weekend) i wyprawić paczkę w świat. Zarówno Ty, jak i odbiorca możecie śledzić na bieżąco trasę paczki, a wszystkie koszty są znane z góry. Przesyłka nadana za pomocą Sendit.pl może być opłacona również za pobraniem.
To co, czas na wiosenne porządki?