Zwykle mieszczą się w małych opakowaniach lub flakonikach, mają znikomą wagę i – co najważniejsze – potrafią uratować ludzkie życie lub znacznie poprawić jego jakość. Leki, suplementy diety oraz wyroby medyczne, bo o nich mowa, znajdują się jednak na liście towarów zakazanych w wysyłce kurierskiej. Dlaczego?
Lista towarów zakazanych w wysyłce wyraźnie zakazuje wysyłki w paczce leków, wyrobów medycznych oraz produktów, które wymagają temperatury kontrolowanej podczas transportu. Jeśli chcesz nadać w paczce substancje medyczne, skorzystaj z usług firmy, która zajmuje się przewozem takich produktów i zadba o nie we właściwy sposób.
Spis treści
Dlaczego nie można nadawać w paczce leków?
Lekarstwa w postaci maści, tabletek, płynów, czopków, a także wyroby medyczne i suplementy diety w znakomitej większości wymagają przechowywania w odpowiedniej temperaturze oraz środowisku.
Jeśli właściwe warunki przechowywania nie zostaną zachowane, wyroby medyczne mogą stracić nie tylko na funkcjonalności – np. czopki rozpuścić się, ale również na przydatności do spożycia oraz na swoich właściwościach leczniczych.
Dlatego nie powinno się wysyłać ich w przesyłce kurierskiej. Standardowe samochody dostawcze i furgonetki kurierskie nie są przystosowane do przewozu towarów wymagających zachowania choćby odpowiedniej temperatury podczas transportu. Na jakość leków może wpłynąć także brak ostrożności podczas sortowania paczek na magazynie – niektóre leki nie powinny ulegać na przykład silnym wstrząsom.
Wysyłanie leków za granicę
Wysyłanie leków za granicę wiążę się z ryzykiem uszkodzenia towaru i pogorszenia jego jakości przez brak zachowania właściwego środowiska transportu. Ale to nie wszystko. Leki i wyroby medyczne w różnych krajach podlegają różnym przepisom prawa, zwłaszcza jeśli są na receptę. W niektórych krajach przepisy i ograniczenia zabraniają wysyłki leków, nawet jeśli w paczce znajdują się recepta i cała dokumentacja leczenia. Wtedy wysyłka zabronionych substancji wiąże się nie tylko z ryzykiem pogorszenia się jakości produktu podczas transportu, ale i poważnymi problemami prawnymi, jeśli takie zdarzenie zostanie ujawnione.
Wysyłka leków poza granice Unii Europejskiej każdorazowo powinna być uprzedzona zaznajomieniem się z przepisami państwa, do którego ma być nadana paczka. Na przykład wysyłka leków na receptę do USA, nawet na własny użytek, jest zabroniona, jeśli nie zostanie zatwierdzona przez amerykański Urząd ds. żywności i leków.
Zakaz wywozu leków za granicę – polskie prawo
Planując skorzystanie z usług specjalistycznej firmy transportowej, zajmującej się przewozem leków i substancji medycznych za granice kraju, warto najpierw upewnić się, czy nie łamiemy polskiego prawa.
Ministerstwo Zdrowia, zobowiązane przez ustawę Prawo farmaceutyczne, regularnie publikuje listę produktów leczniczych, wyrobów medycznych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, które są zagrożone brakiem dostępności w kraju. Wywóz za granicę produktów wskazanych na aktualnie obowiązującej liście wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi, a nawet karą pozbawienia wolności. Te surowe przepisy dotyczą oczywiście nieuczciwych przedsiębiorców, a nie polskich turystów, który jadąc na wakacje zabierają ze sobą niezbędne lekarstwa.
Chcesz kupić leki? PRZEJDŹ SIĘ do apteki
Niestety, kupowanie leków w aptekach internetowych – jeśli na ich stronach nie jest jasno napisane, że wysyłka leków odbywa się przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa – również może wiązać się z obniżeniem jakości środków medycznych.
Ponieważ e-apteki są szczególnym rodzajem sprzedaży wysyłkowej, zasady ich prowadzenia są uregulowane prawnie przez wspomnianą już wyżej ustawę Prawo farmaceutyczne.
Według tej ustawy wyłącznie leki bez recepty mogą być poddane sprzedaży wysyłkowej przez e-apteki i punkty apteczne. Dokument uwzględnia również w bardzo szczegółowy sposób zasady prowadzenia takiej działalności, warunki transportu oraz zasady przygotowania leków do niego.
Na przykład: transport leków i wyrobów medycznych koniecznie ma odbyć się “w wydzielonych przestrzeniach środka transportu, zapewniających: zabezpieczenie produktów leczniczych przed zanieczyszczeniami organicznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi, a także przed mikroorganizmami i szkodnikami; warunki uniemożliwiające zmieszanie produktów leczniczych, w tym zmieszanie tych produktów z innym towarem, oraz skażenie produktów leczniczych; warunki uniemożliwiające dostęp do produktów leczniczych osobom nieupoważnionym; utrzymanie warunków temperaturowych przewidzianych dla tego produktu leczniczego przez podmiot odpowiedzialny”.
Dlatego zanim kupisz leki przez internet upewnij się, że e-apteka korzysta z usług firmy kurierskiej, która specjalizuje się w przewozie leków i wyrobów medycznych. Inni Przewoźnicy, obsługujący nas na co dzień, nie zajmują się przewozem leków, o czym wyraźnie piszą w swoich regulaminach.