Decydując się na wysłanie paczki, musimy pamiętać, że każdy przewoźnik ma swój regulamin, a w nim opis jakie elementy powodują, że paczka jest określona jako niestandardowa. Przesyłki te często kosztują więcej niż zwykłe, a niejednokrotnie wymagają specjalnego ich przygotowania. Oto czym różni się paczka standardowa od niestandardowej.
Spis treści
Przesyłka standardowa – co to jest?
Każda firma kurierska ma inne cenniki przesyłek, które zależne są od wielkości oraz wagi nadawanej paczki. Jednak wszystkich przewoźników łączy sposób zapakowania przesyłki, który uznają za standardowy. Każda przesyłka musi być umieszczona w kartonie o kształcie prostopadłościanu – bez odstających elementów lub ciasnego owijania folią, powodującego deformację pakunku. Dobrze jest więc przed nadaniem paczki upewnić się, że dokładnie spełnia ona tą najważniejszą wytyczną.
Jakie przesyłki przewoźnicy uważają za niestandardowe?
- paczki zapakowane w drewniane lub metalowe kontenery wysyłkowe;
- przesyłki o kształcie cylindrycznym, takie jak: beczki, bębny, wiadra itp.;
- paczki o powierzchni lepkiej lub wykonanej z gumy;
- paczki zawierające elementy o przesuniętym środku ciężkości;
- opony zapakowane niezgodnie z zasadami pakowania danego przewoźnika;
- paczki zapakowane jedynie w folię stretch;
- paczki o nieregularnych kształtach;
- paczki zawierające ostre lub wystające elementy.
Przesyłka standardowa DPD
Aby przesyłka została potraktowana jako standardowa, musi przede wszystkim mieć kształt prostopadłościanu, z którego nie wystaje żaden element. W przypadku tego przewoźnika w transporcie krajowym maksymalna rzeczywista waga jednej paczki standardowej może wynosić do 50 kg, a suma wymiarów wszystkich boków, czyli wysokość + długość + szerokość nie może wynieść więcej niż 300 cm (najdłuższy bok paczki może mieć maksymalną długość 175 cm). Każdy dodatkowy centymetr, niewłaściwe opakowanie, deformacja kształtu prostopadłościanu czy wystający element powodują, że paczka otrzymuje status niestandardowej. Może spowodować to odmowę przyjęcia takiej paczki przez kuriera lub naliczenie opłaty dodatkowej zgodnie z regulaminem przewoźnika.
Warto też pamiętać, że przesyłki, które mają nietypowe kształty, takie jak tuby, sześciokąty, przedmioty niezapakowane w kartony (na przykład krzesła), traktowane są jako paczki niestandardowe. Dlatego dobrze jest wysyłać wszystkie towary w pudełkach, które są prostopadłościanami. Wycenę paczki DPD można uzyskać, korzystając z zamieszczonego tutaj cennika – DPD cennik.
Przesyłka standardowa FedEx
Wysyłając paczkę standardową kurierem FedEx, musimy przygotować się na to, że maksymalna waga rzeczywista przesyłki może wynosić do 35 kg, a opakowanie paczki nie powinno utrudniać lub uniemożliwiać przesuwania jej po gładkiej lub płaskiej powierzchni. W paczce standardowej najdłuższa krawędź nie może być dłuższa niż 150 cm, a suma dwóch najdłuższych krawędzi musi być mniejsza niż 180 cm.
Tutaj, podobnie jak w przypadku poprzedniego kuriera, wszystkie paczki, które mają nieregularne kształty, są pakowane inaczej niż zaleca przewoźnik lub ich waga rzeczywista przekracza 35 kg, będą uważane za paczki niestandardowe. Przesyłka niestandardowa FedEx będzie wymagała dopłaty według cennika – FedEx cennik.
Przesyłka standardowa poprzez paczkomaty InPost
W przypadku paczkomatów sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. Wszystko dlatego, że do tego punktu odbioru możemy nadać paczki o maksymalnej wadze 25 kg. Miejmy też na uwadze, że paczka musi zmieścić się w jednym z trzech wymaganych przez InPost wymiarach. Są to:
Rozmiar A – 8 × 38 × 64 cm
Rozmiar B – 19 × 38 × 64 cm
Rozmiar C – 41 × 38 × 64 cm
Oczywiście, żeby paczka nadana paczkomatem spełniała wytyczne paczki standardowej, musi być opakowana w prostopadłościan lub sześcian. Każda inna paczka może zostać nieodebrana z paczkomatu, ponieważ nie będzie mogła zostać dostarczona do innego punktu. Koszt nadania paczki do paczkomatu można sprawdzić tutaj – InPost cennik.
Przeczytaj również: Jak nadać i odebrać przesyłkę w Paczkomacie?
Przesyłka standardowa UPS
Jako standardową paczkę UPS opisuje przesyłkę o wadze do 30 kg, opakowanej w prostopadłościan, w którym maksymalna długość boku nie przekracza 100 cm lub drugi dłuższy bok przekracza 76 cm. Wszystkie przesyłki, które nie mieszczą się w tych wymiarach lub mają nieregularne kształty, traktowane są jako niestandardowe, a w niektórych przypadkach nawet jako ponadwymiarowe. U kuriera UPS każda paczka przekraczającą wagę 30 kg będzie już droższa niż standardowa przesyłka. Pełna wycena dostępna jest w tym miejscu – UPS cennik.
Przesyłka standardowa UPS Access Point
To rozwiązanie oferowane przez UPS skierowane jest do osób, które korzystają z punktów odbioru. W tym przypadku paczki są mniejsze i mogą mieć maksymalnie 20 kg. Najdłuższy bok paczki nie może przekraczać 97 cm lub drugi dłuższy bok przekraczać 76 cm. Każde odstępstwo od tych wytycznych będzie kwalifikowało przesyłkę jako niestandardową. Oczywiście oprócz tego obowiązują wszelkie inne restrykcje, o których piszemy na początku artykułu. Pełny cennik tego operatora dostępny jest tutaj – UPS Access Point cennik.
Przesyłka standardowa Pocztą Polską
Niezależnie, czy Pocztą Polską nadamy paczkę Ekspres 24, czy też Kurier 48, w obu przypadkach obowiązuje taka sama zasada. W tym miejscu warto uzupełnić, że paczki niestandardowe Poczta Polska określa jako:
-paczki oklejone nalepkami lub taśmami z informacją “Ostrożnie”;
-paczki składające się z dwóch odrębnych części połączonych w jedną całość np. za pomocą folii stretch, taśmy;
-paczki owinięte folią stretch.
Paczki standardowe nadawane do odbioru w punkcie odbioru (placówka pocztowa lub punkt partnerski), to takie, których suma wymiarów (długość + szerokość + wysokość) jest większa niż 250 cm, ale nie więcej niż 300 cm, przy czym największy wymiar (długość) nie może przekroczyć 150 cm, a dla rulonu 20 cm x 150 cm. Szczegółowe cenniki dostępne są tutaj:
Kierując się powyższymi zasadami i cennikami, możesz mieć pewność, że unikniesz niespodziewanej dopłaty do przesyłki, a swoją paczkę wyślesz w takim budżecie, jaki zakładasz. Dodatkowo łatwiej zapakujesz paczki, wiedząc, jakie wymiary muszą one mieć.