“Kurier naliczył mi dopłatę?! Za co?” – to często pierwsza myśl w momencie otrzymania informacji o dopłacie. Dlaczego właściwie się ona pojawiła i za co firma kurierska może naliczyć dopłatę? Jak wysyłać paczki, aby unikać dopłat? Wyjaśniamy!
Na początek, gwoli wyjaśnienia – choć najczęściej za winowajcę dodatkowej opłaty winimy kuriera, to nie on, a firma kurierska nalicza ewentualną dopłatę do paczki.
Spis treści
Kiedy mogę dostać dopłatę do paczki?
Firma kurierska wylicza opłatę za transport na podstawie weryfikacji rzeczywistych parametrów paczki lub jej właściwości. Skąd więc biorą się dopłaty za przesyłki? Najczęściej z niezrozumienia regulaminu, niedoczytania go lub po prostu błędnego toku myślenia Nadawcy. Cena za przesyłkę jest ustalana przed jej nadaniem na podstawie wagi, wymiarów i sposobu zapakowania jaki podasz w zleceniu. Firma kurierska ma prawo do sprawdzenia czy twoja deklaracja jest zgodna z paczką jaką transportują. Jeżeli zauważona zostanie różnica, wyliczą opłatę zgodnie ze stanem faktycznym.
Pamiętaj! Weryfikację paczki i nałożenie opłaty dodatkowej zawsze następuje na podstawie pomiaru wykonanego przez Przewoźnika, który transportuje paczkę. Nawet wtedy, gdy korzystasz z usług firmy kurierskiej przez pośrednika, na przykład Sendit.pl.
Najczęstsze przyczyny naliczenia dopłaty:
- różnica pomiędzy deklarowanymi parametrami paczki, a jej parametrami rzeczywistymi;
- wymiary przekraczające limity dopuszczalne przez Przewoźnika;
- niestandard, czyli paczka, która nie jest zapakowana w kartonowe pudełko o kształcie prostopadłościanu.
Kto weryfikuje paczkę?
Wbrew pozorom nie kurier, który odbierze od nas przesyłkę. Nie posiada on certyfikowanych narzędzi pozwalających na pomiar wymiarów i wagi paczki zgodnie z deklaracją na liście przewozowym. Dlatego weryfikacja i pomiar realizowany jest w oddziale nadania lub na sortowni centralnej przewoźnika. To właśnie tam każda paczka jest automatycznie ważona i mierzona przy pomocy certyfikowanych urządzeń pomiarowych (skanerów), które kilkoma wiązkami laserowymi wykonują pomiar i rejestrują zapis. Jeśli parametry paczki zadeklarowane przez Nadawcę są inne niż w rzeczywistości, zostaje to odnotowane przez system informatyczny. Dlatego informacja o dopłacie za przesyłkę może dotrzeć do Nadawcy z opóźnieniem, nawet już po jej dostarczeniu do Odbiorcy.
Przeczytaj także: Czym wypełnić paczkę do wysyłki kurierem? 9 sposobów
Jak wycenia się paczkę?
Jeśli nadajesz paczkę w oddziale Poczty Polskiej lub punkcie nadawczo-odbiorczym DPD Pickup i UPS Access Point, obsługa punktu pomoże ci uporać się z prawidłowym wymierzeniem paczki oraz właściwie ją wyceni. Jeśli jednak zamawiasz kuriera przez internet, musisz samodzielnie wypełnić formularz, w którym podaje się najważniejsze parametry przesyłki. To one (oraz cenniki poszczególnych firm kurierskich) decydują o ostatecznej wycenie paczki. Podaje się przy tym dokładną wagę rzeczywistą paczki, trzy wymiary paczki po przygotowaniu jej do przesyłki (długość, szerokość i wysokość),a także kształt i rodzaj opakowania.
Podczas mierzenia paczki bądź dokładny i podaj jej rzeczywiste wymiary. W razie wątpliwości co do precyzji wagi lub narzędzi pomiarowych z których korzystasz, podaj kilogram lub centymetr więcej. Pamiętaj aby wykonując pomiar brać pod uwagę najdalej wystające punkty paczki. Jeśli paczka zostanie poddana weryfikacji i pojawią się rozbieżności pomiędzy deklarowanymi przez ciebie, a faktycznymi wymiarami czy wagą paczki – będzie trzeba do niej dopłacić.
Przeczytaj także: Modele dostaw w branży kurierskiej. Czym się różnią i na czym polegają?
Waga wymiarowa paczki
Podczas nadawania paczki możesz spotkać się z pojęciem “waga wymiarowa paczki” (zamiennie: waga gabarytowa, waga wolumetryczna czy waga objętościowa). Firmy kurierskie wprowadziły tę wartość do wyceny paczek, które mimo sporych wymiarów mają niską wagę. Koszt obsługi dwóch paczek o takim samym ciężarze, ale różnych wymiarach jest inny. Określenie wagi wymiarowej paczki pomaga ustalić, ile miejsca zajmie ona w furgonetce kurierskiej lub jak bardzo ją obciąży. W ten sposób możliwa jest choćby optymalizacja kosztów transportu przesyłek (im większa paczka, tym więcej miejsca zajmuje i mniej innych paczek można zabrać, a im cięższa furgonetka, tym więcej paliwa zużyje w trasie) oraz pracy i wysiłku, jakie muszą włożyć w jej obsługę pracownicy firmy kurierskiej – na przykład na sortowni czy w magazynie.
Jak oblicza się wagę wymiarową paczki? Wystarczy pomnożyć jej 3 wymiary (długość, szerokość i wysokość) i podzielić uzyskany wynik przez określoną wartość, którą przyjął konkretny Przewoźnik.
Poniżej przykład z wartością przyjętą przez UPS Poland.
Przesyłka ma wymiary: 30 x 40 x 50 cm
Obliczenie wagi wymiarowej:
30*40*50 = 60 000
60 000 / 5000 = 12
Waga wymiarowa przesyłki 30 x 40 x 50 cm wynosi: 12 kg
UWAGA! W UPS oraz UPS Access Point wartość wynosi 5000. Z kolei DPD Polska przyjmuje w obliczeniach wartość 6000 – podobnie jak FedEx Express oraz InPost Kurier (dla tych Przewoźników waga wymiarowa paczki podanej w przykładzie będzie wynosić 10 kg).
Brzmi skomplikowanie? Na szczęście nie musisz przejmować się wyliczeniem wagi wymiarowej, jeśli nadajesz paczkę przez Sendit.pl. Nasz formularz nadania wyliczy ją sam.
Firmy kurierskie – dopuszczalne wymiary paczek
DPD Polska
- maksymalna waga paczki to 50 kg;
- maksymalna długość paczki to 175 cm (suma wymiarów: 300 cm);
- maksymalna waga przesyłki paletowej to 700 kg;
- maksymalne wymiary przesyłki paletowej to 80 x 120 x 180 cm.
Poczta Polska (Ekspres 24 i Kurier 48)
- maksymalna waga paczki to 30 kg;
- maksymalna długość paczki to 150 cm (suma wymiarów: 250 cm).
FedEx Express
- maksymalna waga paczki to 70 kg;
- maksymalna długość paczki to 200 cm (suma wymiarów: 300 cm);
- maksymalna waga przesyłki paletowej to 800 kg;
- maksymalne wymiary przesyłki paletowej to 80 x 120 x 180 cm.
InPost Paczkomaty
- maksymalna waga paczki to 25 kg;
- maksymalne wymiary paczek to: A (8 x 38 x 64 cm), B (19 x 38 x 64 cm) i C (41 x 38 x 64 cm).
InPost Kurier
- maksymalna waga paczki to 50 kg;
- maksymalna długość paczki to 200 cm (suma wymiarów: 220 cm);
- jeżeli waga gabarytowa przekroczy 70 kg, Przewoźnik potraktuje i wyceni taką paczkę gabarytową, jako przesyłkę paletową.
UPS
- maksymalna waga paczki to 70 kg;
- maksymalna długość paczki to 270 cm (suma wymiarów: 300 cm);
- maksymalna waga przesyłki paletowej to 1000 kg;
- maksymalne wymiary przesyłki paletowej to 80 x 120 x 200 cm.
UPS Access Point
- maksymalna waga paczki to 20 kg;
- maksymalna długość paczki to 97 cm (suma wymiarów: 300 cm).
Informacje o cenach za przesyłki u poszczególnych Przewoźników znajdziesz w cenniku Sendit.
Przeczytaj także: Fit to Travel – FedEx ujednolica standardy pakowania przesyłek
Jak uniknąć dopłaty za paczkę?
Staranne wymierzenie paczki i rzetelne podanie jej wymiarów, wagi oraz sposobu zapakowania podczas składania zamówienia to jedyny sposób na uniknięcie naliczenia dopłaty za przesyłkę. Zapakowanie przesyłki powinno odbyć się zgodnie ze standardami firmy kurierskiej, z usług której korzystasz.