Zakupy online stały się nieodłączną częścią życia wielu osób. W dzisiejszych czasach, gdy tempo życia staje się coraz szybsze, a czas jest cenniejszy niż kiedykolwiek wcześniej, kupowanie w sieci staje się normą. Ogromny wybór produktów w sklepach internetowych jest dostępny w kilka kliknięć, a usługi kurierskie umożliwiają otrzymanie zamówienia prosto pod drzwi nawet w kilka dni roboczych. Kupując w sieci warto jednak mieć na względzie kwestie środowiskowe. Jak stać się bardziej świadomym e-konsumentem? Dzisiaj piszemy właśnie o tym.
Kupowanie produktów przez Internet, mimo że niezwykle wygodne, nie jest całkowicie ekologiczne. Nadawanie przesyłek z zamówieniami zwiększa zużycie opakowań i odpadów z uwagi na materiały wykorzystywane do ich pakowania. Z kolei dostawa takiej paczki wymaga wykorzystania transportu samochodowego lub lotniczego, co zwiększa poziom zanieczyszczenia środowiska. Czy istnieją sposoby, aby zniwelować negatywny wpływ tych rzeczy na środowisko?
Spis treści
Po pierwsze: wykorzystywanie punktów odbioru i nadania
Niezależnie od tego, czy skorzystasz z automatów InPost, Poczty Polskiej czy ORLEN, nadawanie i odbieranie paczek w punktach przyczynia się do redukcji negatywnego wpływu zakupów w sieci na środowisko. Kurier może doręczyć kilka przesyłek pod jeden adres, zamiast odwiedzać kilka różnych mieszka, a tym samym skrócić zarówno trasę transportu, jak i ograniczyć zużycie paliwa. Nie zapominajmy o tym, że adresatów często nie ma w domu – w takim przypadku przesyłka i tak musi być albo ponownie doręczona, albo przekierowana do najbliższego punktu odbioru.
Spacer do najbliższej takiej lokalizacji przełoży się zdecydowanie pozytywnie na Twoje zdrowie, a przy tym nie musi być długi. Punkt może znajdować się bliżej niż sądzisz: w najbliższym sklepie spożywczym, pralni samoobsługowej, a nawet bibliotece. Więcej o tym, gdzie szukać lokali oraz automatów umożliwiających nadawanie i odbieranie paczki, dowiesz się na naszym blogu.
Po drugie: odpowiednia segregacja materiałów przesyłkowych
Do nadania paczki wykorzystywane są różnorodne materiały: kartony, papiery opakowaniowe, wypełniacze czy koperty. Przy otwieraniu przesyłki warto wyrobić w sobie odruch odpowiedniej segregacji wszystkich tych rzeczy. Kartony trafią do kontenera na papier (nawet jeśli jest na nich naklejona taśma), ale już przemoczony papier opakowaniowy powinien powędrować do kompostu lub kosza na odpady zielone. Koperty można wyrzucać do papieru (o ile nie są rozerwane), a foliowe okienka (po wycięciu) do odpadów zmieszanych.
Zasady związane z segregacją materiałów mogą się wydawać na pierwszy rzut oka skomplikowane, jednak im częściej będziesz się do nich stosować, tym szybciej wejdzie Ci to w krew. Więcej o odpowiedniej segregacji odpadów z przesyłki przeczytasz na naszym blogu. Pamiętaj, aby segregowane odpady stać się odpowiednio przygotować i oczyścić, np. zgniatając kartony czy zostawiając przemoczone koperty do wyschnięcia.
Po trzecie: recykling materiałów z paczki
Nie wszystko trzeba wyrzucać prosto do kosza. Papier, na którym jednostronnie wydrukowano fakturę, można wykorzystać do użytku własnego – druga strona jest w końcu pusta! Kartony można zanieść do lokalnego sklepu lub zachować dla siebie – przydadzą się do nadania kolejnych przesyłek, analogicznie można postąpić z materiałami amortyzacyjnymi takimi jak styropian czy folia bąbelkowa. Pudełko po produkcie może z kolei posłużyć do przechowywania innych rzeczy, np. jako dodatkowy segregator w szufladzie.
Jak widać, sposobów na ograniczenie wpływu zakupów online na środowisko jest sporo i nie są one wymagające czasowo. Czasami wystarczy poświęcić kilka sekund więcej, aby realnie pomóc w ochronie środowiska naturalnego.