Udało Ci się sprzedać książki czy ubrania w sieci. Dostałeś płatność i zaczynasz myśleć, w jaki sposób nadać przesyłkę. Pierwszym problemem, który się pojawia, jest pytanie: skąd wziąć karton? Czy to dobrze znana ci sytuacja? Dzisiaj omawiamy trzy sprawdzone źródła kartonów, które mogą cię uratować nawet w ostatniej chwili!
Z przesyłek kurierskich czy pocztowych korzysta każdy, kto kiedykolwiek miał okazję coś sprzedać w sieci. Handlowcy, którzy regularnie wysyłają paczki do klientów, przeważnie dbają o swoje zapasy kartonów i zamawiają je na bieżąco. Klienci, którzy korzystają z platformy Apaczka.pl, mogą skorzystać z możliwości zamówienia opakowania zarówno w ilościach detalicznych, jak i hurtowych. Jednak czasami po prostu przesyłkę trzeba wysłać już teraz, a czasu na oczekiwanie na dostawę nie ma. Jeśli nie masz w pobliżu żadnego sklepu, w którym mógłbyś kupić kartony na ostatnią chwilę, będziesz musiał sięgnąć po nieco bardziej kreatywne metody, aby zapakować swoją paczkę. Zastanawiasz się, jakie mogą być sprawdzone źródła, gdzie możesz znaleźć kartony na paczki – i to często za darmo? Zobaczmy.
Spis treści
Sprawdź, co w osiedlowym śmietniku piszczy
Kontrowersyjna, ale często skuteczna metoda. Po rozpakowaniu przesyłki, która dotrze do nas, często wyrzucamy karton prosto do śmieci. Biorąc pod uwagę, jak wiele osób zamawia z sieci i zarazem segreguje śmieci, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że na osiedlowym śmietniku znajdziesz karton z tektury, wciąż zachowany w dobrej jakości. Nawet jeśli będzie zgniecony, zawsze można go wyprostować i skleić. Oczywiście, to metoda zalecana przede wszystkim w przypadku produktów, które nie ulegną łatwo zniszczeniu po wyprawieniu ich w długą podróż – książek, gazet, ubrań. Jeśli interesuje nas opakowanie do przesyłki o większych gabarytach lub mające zapewnić bezpieczeństwo towaru narażonego na uszkodzenia mechaniczne, możesz poszukać dalej…
Odwiedź lokalny sklep spożywczy lub odzieżowy
Przez ręce pracowników sklepów codziennie przechodzi multum produktów. Co za tym idzie, taki lokal usługowy powinien dysponować sporą liczbą opakowań, którą chętnie się podzieli bezpłatnie – szczególnie jeśli w ten sposób pracownicy będą mogli zaoszczędzić sobie pracy związanej z recyklingiem kartonów. Powinny być one w solidnej kondycji lub co najwyżej lekko naruszone. Zatem, jeśli szukasz opakowania na ostatnią chwilę, warto sprawdzić w osiedlowym sklepie lub przespacerować się do najbliższej galerii handlowej. Zaletą tej metody jest to, że jeśli w ten sposób już raz znajdziesz źródło kartonów do przesyłek, następnym razem będziesz od razu wiedzieć, gdzie ich szukać.
Kreatywność górą
Jeśli w osiedlowym sklepie nie znajdziesz paczek, łatwo dostępne w nich mogą być… gazety. Pod warunkiem że znajdziesz również wstążkę, która pomoże Ci utrzymać opakowanie w ryzach. Idealnie sprawdzą się tutaj duże rozkładówki, takie jak „Puls Biznesu”, „Dziennik Gazeta Prawna” czy „Rzeczpospolita”. Warto zwrócić uwagę na to, aby opakowanie rzeczywiście było solidne i uchroniło towar przed zagubieniem. Jeśli wiesz, że paczka ma przed sobą krótką drogę w transporcie, możesz zdecydować się na taki kreatywny krok, który z pewnością zaskoczy adresata odbierającego przesyłkę. Na półkach sklepowych znajdziesz również różnego rodzaju tuby (np. z czipsami czy słodyczami), kartony na soki wielolitrowe, w których znajdują się dodatkowo zapakowane w folię płyny, a czasami nawet gotowe zestawy prezentowe zapakowane w kartony. Tutaj liczy się przede wszystkim kreatywność oraz rodzaj i rozmiar nadawanej przez ciebie paczki.
Nie zapomnij o zachowaniu pudełek po zakupach
Najbardziej czasochłonna, ale skuteczna metoda na brak kartonów to zachowywanie opakowań po kupionych produktach, czy to w sieci, czy offline. W dzisiejszych czasach bardzo wiele produktów jest zapakowanych w solidne kartony. Rozpakowując nowy telefon czy laptop, warto przeprowadzić cały proces uważnie, bez niszczenia opakowania. Minimalnie naruszone opakowanie może się przydać do późniejszego przygotowania przesyłki do transportu. Jeśli nie masz zbyt wiele przestrzeni do dyspozycji, a wymiary kartonów są zbyt duże, aby przechowywać je wszystkie pod biurkiem, umieść je w piwnicy, bagażniku samochodu lub pomyśl o przechowaniu ich u rodziny czy znajomych. Taki sposób postępowania z pewnością zaoszczędzi ci wiele stresu w momencie, gdy konieczne będzie pilne przygotowanie towaru dla kuriera, czy do paczkomatów InPost, a jednocześnie nie będziesz miał poczucia, że pudełka zagracają ci przestrzeń służącą do życia.
Pytaj, a znajdziesz odpowiedzi
Czasami najprostszą metodą na pozyskanie kartonów będzie podpytanie znajomych lub rodziny. Być może ktoś gdzieś ma opakowanie po kupionym produkcie, który chętnie za darmo odstąpi. Warto pytać również na grupach lokalnych (dzielnicy, gminy, miasta), ale również związanych ze specyficznymi zainteresowaniami. Przykładowo, miłośnicy książek często sprzedają i kupują nowe lektury, w efekcie mogą dysponować więc sporymi ilościami kartonów gotowych do wysyłki. Pomocy można szukać również na grupach skupiających klientów najpopularniejszych portali aukcyjnych czy wymieniających się informacjami o najnowszych promocjach w sklepach.
Mamy nadzieję, że po lekturze tego tekstu już masz pomysł, jak zapakować przedmioty, które chcesz nadać kurierem czy pocztą, i gdzie szukać opakowania przesyłek. Powodzenia!