Nadając przesyłki lotnicze musimy pamiętać, że obowiązują nas pewne przepisy, które nie pozwalają na przewóz niektórych towarów samolotem. Dodatkowo, jeśli paczka ma przekroczyć granicę, trzeba liczyć się z tym, że niektóre z wysłanych przez nas przesyłek będą musiały przejść procedury celne. Przygotowaliśmy mały poradnik, który zawiera najważniejsze informacje o towarach dozwolonych i zabronionych w transporcie lotniczym.
Spis treści
Przesyłki lotnicze ‒ podstawowe informacje
Nadając paczkę transportem powietrznym, miej na uwadze, że istnieją pewne ograniczenia nie tylko co do zawartości przesyłek, ale także co do ich wielkości. Małe produkty wysłane w niewielkich pudełkach czy też kopertach nie stanowią żadnego problemu. Na wszelki wypadek dowiedz się, jak zapakować paczkę, którą chcesz nadać frachtem lotniczym.
W przypadku towarów dużych, które spedycja lotnicza musi odpowiednio przygotować do dalszej podróży, wymiarem ograniczającym w transporcie samolotowym jest wysokość paczki/palety. Ograniczenia te wyglądają następująco:
- na trasach europejskich – wysokość maksymalna to 75 cm,
- na trasach transatlantyckich – wysokość maksymalna to 160 cm,
- w samolotach cargo – wysokość maksymalna to 220 cm.
Dodatkowo sposób załadunku jest dyktowany tym, jaki model samolotu zostanie wykorzystany do transportu przesyłek międzynarodowych. Zależnie od modelu, mamy następujące opcje:
- Boeing 747 – na paletach lotniczych,
- Airbus – kontener,
- Boeing 737 – bulk cargo na europaletach.
Przygotowując paczkę do nadania samolotem konieczna jest znajomość wymiarów, jakie są dopuszczalne dla przesyłek niepaletowych i paletowych. Wyglądają one następująco:
- przesyłki niepaletowe mogą mieć maksymalne wymiary: 120 × 80 × 80 cm, waga: 70 kg
- przesyłki paletowe mogą mieć maksymalne wymiary: 120 × 100 × 160 cm, waga: 1000 kg
Uwaga! Nadając przesyłkę paletową musisz pamiętać, że niektóre kraje mają swoje własne wymagania co do rozmiaru palet. Warto sprawdzić je przed nadaniem, aby uniknąć późniejszych nieporozumień. Pamiętaj, że pakowanie przesyłek paletowych odbywa się zgodnie z pewnymi procedurami, dlatego przed nadaniem dowiedz się, jak prawidłowo przygotować przesyłki paletowe.
Kolejna sprawa to wyliczanie wagi wolumetrycznej. Przy kalkulacji ceny za transport lotniczy obowiązuje wybór wyższej wagi (rzeczywistej lub wolumetrycznej). Wagę możesz obliczyć w następujący sposób:
- długość (cm) × szerokość (cm) × wysokość (cm) ÷ 5000 = kg,
- stosując przelicznik objętościowy 1 m3 = 200 kg.
Międzynarodowy transport lotniczy a cło
Wysyłając paczki zagraniczne drogą lotniczą czy też lądową, musisz pamiętać, że niektóre towary będą wymagały od ciebie dokumentów celnych, a także faktury zakupu towaru.
Jeśli wysyłasz dokumenty, w tym: akty notarialne, cenniki, oferty handlowe, zdjęcia, slajdy, gazety, prywatną korespondencję, publikacje, wykresy, faktury dla klientów, mikrofilmy i inne, to wystarczy, że do przesyłki dołączysz list przewozowy.
Nadawanie paczek, które nie zawierają dokumentów i towarów za nie uznawanych, wymaga przejścia przez procedurę celną, jeśli nadajesz je do krajów spoza Unii Europejskiej. Wśród towarów objętych cłem znajdują się między innymi: metale szlachetne i kamienie kolorowe, kawa i herbata, biżuteria, alkohole, nasiona, tytoń, lekarstwa, produkty odzwierzęce, żywność i wiele innych. Warto przed wysłaniem paczki dowiedzieć się, na której liście znajduje się wysyłany przez ciebie towar. Przesyłki międzynarodowe w ramach Unii Europejskiej są traktowane jak krajowe.
Jednocześnie warto podkreślić, że nie każdy przewoźnik pozwoli nam nadać w przesyłce lotniczej wszystkie towary. Poza przepisami ogólnymi istnieją też przepisy wewnętrzne każdej firmy kurierskiej, które mogą wykluczać niektóre z produktów z transportu. Pełną listę przedmiotów zabronionych do przewozu samolotem znajdziesz tutaj.
Odprawa celna w transporcie lotniczym
Przesyłki kurierskie transportowane drogą powietrzną również podlegają odprawie celnej. Więcej na temat odprawy celnej przeczytasz w artykule: Odprawa celna – kiedy i jak wygląda?
Firmy kurierskie oferujące przesyłki lotnicze
DHL przesyłki lotnicze
Firma kurierska DHL oferuje transport lotniczy w ramach swoich usług. Aby sprostać oczekiwaniom klientów, oferta DHL obejmuje duży wybór dostaw dopasowanych do różnych potrzeb, o różnym czasie dostawy.
Czas transportu przesyłki lotniczej DHL różni się w zależności od rodzaju usługi:
- DHL Same Day Jetline, DHL Same Day Speedline: w ciągu 24 godzin (obejmuje pracę w weekendy)
- DHL Air Priority: 1-2 dni robocze
- DHL AirFreight Plus ma 3 poziomy usługi: Priorytetowy (1–2 dni), Klasyczny (2–3 dni) i Odroczony (3–5 dni)
- DHL Air Connect: 3-5 dni roboczych
- DHL Air Economy: 5-7 dni roboczych
- DHL Air Charter, DHL Air Thermometer: usługi specjalne, z czasem określanym indywidualnie (na żądanie)
Więcej na temat oferty na przesyłki lotnicze DHL przeczytasz na stronie Przewoźnika.
Przesyłki lotnicze Poczta Polska
Poczta Polska oferuje przesyłki lotnicze do ponad 170 krajów na świecie. Dodatkowe rozwiązania oferowane przez Przewoźnika, takie jak dodatkowe ubezpieczenie czy opcja monitoringu statusu online ułatwiają korzystanie z oferty.
Więcej o przesyłkach lotniczych Poczty Polskiej przeczytasz na stronie Przewoźnika.
GLS przesyłki lotnicze
GLS nie oferuje transportu lotniczego w ramach swoich usług.
FedEx przesyłki lotnicze
Przesyłki lotnicze FedEx obejmują wiele państw na całym świecie, dzięki czemu Nadawców oraz Odbiorców nie obowiązują żadne granice między krajami. Uproszczony łańcuch dostaw obejmuje obszar Ameryki Północnej, Ameryki Łacińskiej, regionu Azji i Pacyfiku, Europy i Bliskiego Wschodu. Czas transportu przesyłki lotniczej różni się w zależności od rodzaju usługi:
Przesyłki do 68 kg:
- FedEx Europe First, FedEx International First – następnego dnia rano do wybranych miejsc
- FedEx International Priority oraz FedEx International Priority Express: 1-3 dni roboczych
Przesyłki powyżej 68 kg:
- FedEx International Priority Freight: 1-3 dni roboczych
- FedEx International Economy Freight: 5-7 dni roboczych
Więcej o przesyłkach lotniczych FedEx przeczytasz na stronie Przewoźnika.
UPS przesyłki lotnicze
Czas transportu przesyłki lotniczej różni się w zależności od rodzaju usługi i jest obliczany indywidualnie na podstawie miejsca wysyłki oraz miejsca docelowego. Podstawowe informacje:
UPS Air Freight Direct
- przesyłki do 150 kg
- usługa w systemie „lotnisko-lotnisko”
UPS Air Freight Premium Direct
- przesyłki powyżej 150 kg
- usługa w systemie „drzwi-drzwi”
UPS Air Freight Consolidated
- przesyłki powyżej 150 kg
- możliwy wybór metody odbioru i doręczenia
Więcej na temat przesyłek lotniczych UPS dowiesz się ze strony Przewoźnika.
DPD – czas transportu przesyłki lotniczej
Przesyłki lotnicze w Europie: 1-3 dni robocze
Przesyłki lotnicze na świecie: 2-5 dni roboczych
Ubezpieczenie przesyłek lotniczych
Zazwyczaj paczki są obejmowane takim samym rodzajem ubezpieczenia, jak w przypadku transportu drogowego i morskiego. Możliwe jest także zwiększenie kwoty ubezpieczenia.
Transport lotniczy – rodzaje relacji
Towary wysyłane frachtem lotniczym, podobnie jak inne rodzaje przesyłek, mogą być obsługiwane w relacjach:
- drzwi – drzwi,
- drzwi – lotnisko,
- lotnisko – drzwi,
- lotnisko – lotnisko.
Dostępne systemy dostawy różnią się w zależności od oferty danej firmy kurierskiej.
Lotnicze przesyłki specjalne – rodzaje
Przesyłki lotnicze dzielą się na przesyłki zwykłe oraz przesyłki specjalne. Do tych specjalnych, które obowiązują inne zasady przesyłania należą między innymi:
- Przesyłki ciężkie i niewymiarowe (HEA),
- Towary łatwo psujące się (PER),
- Żywe zwierzęta (AVI),
- Materiały niebezpieczne (DGR),
- Zwłoki i prochy ludzkie (HUM),
- Przesyłki dyplomatyczne (DIP),
- Przesyłki wartościowe (VAL).
Warto pamiętać, że towary łatwo psujące się czy żywe zwierzęta wymagają wysyłki w temperaturze kontrolowanej. Usługa wysyłki w określonej temperaturze korzysta z takich pojęć jak serwis aktywny oraz serwis pasywny. Serwis pasywny polega na utrzymaniu określonej temperatury w samolocie oraz portach przeładunkowych, ale nie gwarantuje zachowania jej na całym odcinku transportowym (np. podczas rozładunku na płycie lotniska). Serwis aktywny polega na tym, że towar jest transportowany za pomocą specjalnego kontenera chłodniczego, który gwarantuje zachowanie wymaganej temperatury podczas całego procesu.
W przypadku transportu lotniczego regulacje dla artykułów niebezpiecznych w transporcie lotniczy nazywają się DGR (Dangerous Goods Regulations) i nieznacznie różnią się od listy towarów zakazanych w wysyłce transportem lądowym (ADR).
Podsumowanie
Wystarczy, że będziesz trzymać się zasad pakowania oraz wytycznych odnośnie zawartości paczki lotniczej, a bez problemu twoja przesyłka dotrze do adresata – niezależnie od tego, po której stronie globu mieszka.
Przeczytaj także: Wysyłanie paczek do UK po Brexicie