Co jakiś czas jak bumerang wraca temat wysyłania żywych zwierząt kurierem. Choć w pierwszej chwili ten pomysł wydaje się być nieludzki i okrutny, w rzeczywistości pod pewnymi warunkami funkcjonuje i ma się dobrze. Co trzeba wiedzieć o wysyłce żywych zwierząt kurierem i kiedy jest ona zgodna z prawem?
Spis treści
Wysyłka żywych zwierząt w paczce a ustawa o ochronie zwierząt – co na to polskie prawo?
W polskim prawie funkcjonuje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Nie ma w niej sformułowań wprost odnoszących się do transportu żywych zwierząt w paczce kurierskiej. Jednak z zapisów ustawy jasno wynika, że za znęcanie się nad zwierzętami grożą konsekwencje prawne, z karą więzienia włącznie.
Pod hasło “znęcanie się” ustawa podciąga m.in.:
- transport zwierząt, w tym zwierząt hodowlanych, rzeźnych i przewożonych na targowiska, przenoszenie lub przepędzanie zwierząt w sposób powodujący ich zbędne cierpienie i stres;
- wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu;
- transport żywych ryb lub ich przetrzymywanie w celu sprzedaży bez dostatecznej ilości wody umożliwiającej oddychanie;
- utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.
Jak te zapiski mają się do nadawania żywego zwierzęcia przesyłką kurierską? Tłumacząc wprost, wysyłka żywych zwierząt przesyłką kurierską jest zgodna z polskim prawem, jeśli:
- zwierzęta wysyłane w paczce nie są narażone na stres i nie cierpią;
- transport i towarzyszące mu warunki nie zagrażają ich życiu lub zdrowiu;
- podczas transportu zwierzęciu zapewnione są minimalne potrzeby gatunkowe do przeżycia.
Czy wysyłka zwierząt kurierem jest realizowana przez przewoźników? Firmy kurierskie vs. zwierzę w paczce
Prawie wszystkie firmy kurierskie nie mają w swojej ofercie transportu żywych zwierząt w przesyłce kurierskiej. Żywe zwierzęta, a także rośliny, znajdują się na liście towarów zakazanych w wysyłce DPD Polska, Poczta Polska, UPS, FedEx Polska, GLS Poland oraz InPost. Wyjątkiem jest Pocztex – usługa Poczty Polskiej, którym można nadać – pod ścisłymi warunkami – żywe ptaki oraz owady.
Na rynku funkcjonują także firmy specjalizujące się w profesjonalnym transporcie zwierząt domowych – kotów, psów, gryzoni itd. Jeśli zajdzie potrzeba transportu zwierzęcia, aby nie skazywać go na cierpienie, niepotrzebny stres oraz ryzyko utraty życia, warto skorzystać z usług takiej profesjonalnej firmy. Wysłanie zwierzęcia normalną firmą kurierską, mimo obowiązujących zakazów, będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami finansowo-karnymi.
Zasady transportu żywych zwierząt: jakie zwierzęta można nadać w paczce?
Gdy zachodzi wyższa konieczność transportu zwierząt kurierem, należy postępować niezwykle ostrożnie. W końcu chodzi o żywe stworzenia, a transport zwierzęcia jest obwarowany ścisłymi ograniczeniami prawnymi. Sprawdź, jak poprawnie nadawać przesyłki z zawartością żywych ptaków i pszczół.
Wysyłka zwierząt pocztą – ptaki ozdobne i domowe
Kurierem można nadać ptaki ozdobne oraz domowe. Jeden z popularnych przykładów mogą tu stanowić pisklęta ptactwa domowego. Ich wysyłka wiąże się z zagwarantowaniem zwierzętom utrzymania funkcji życiowych i właściwej ochrony podczas transportu. Przede wszystkim opakowanie, w którym mają przebywać ptaki, musi być trwałe, mocne oraz z dostępem do świeżego powietrza. Bez względu na gabaryt opakowania w jego wnętrzu powinny znaleźć się materiały chłonące wilgoć, naczynie z pokarmem oraz gąbka nasączona wodą.
Wysyłka żywych zwierząt – pszczoły
Pszczoły to właściwie jedyne żywe owady, które można wysłać kurierem. Wbrew pozorom i praktyce stosowanej przez część hodowców, wysyłka pająków bądź żywych owadów terrarystycznych w serwisie Pocztex lub innych przewoźników nie jest legalna. Opakowanie, w którym będą się one znajdować podczas podróży, powinno gwarantować utrzymanie funkcji życiowych, być wytrzymałe oraz mieć taką konstrukcję, aby owady nie mogły się z niego wydostać podczas transportu.
Dodatkowe zasady prawidłowego i legalnego transportu żywych zwierząt kurierem lub pocztą
Aby nadać ptaki oraz pszczoły przesyłką kurierską, należy spełnić także inne warunki, dotyczące zamówienia samej usługi:
- paczka zawierająca ptaki lub pszczoły MUSI być nadana jako priorytet, w opcji “płatność za pobraniem” i doręczona wyłącznie do rąk własnych Odbiorcy;
- paczka zawierająca ptaki lub pszczoły MUSI zostać nadana przed godziną 12:00 od poniedziałku do czwartku. Nie zaleca się nadawania przesyłki w piątek, chyba że Przewoźnik dopuszcza opcję doręczenia przesyłki w sobotę. Zabronione jest nadawanie paczek z żywymi zwierzętami w dni poprzedzające dzień ustawowo wolny od pracy;
- paczka zawierająca ptaki lub pszczoły MUSI być oznakowana nalepką “Ostrożnie” oraz “Żywe zwierzę”. Najczęściej jest opatrzona stosownym napisem w kolorze czerwonym, który doskonale rzuca się w oczy pracowników firm kurierskich i samych odbiorców. Umieszczenie na paczce napisu informującego o zawartości będzie również mile widziane.
Oprócz pszczół, ptaków ozdobnych oraz domowych nie można nadać paczką przez firmę kurierską żadnego innego zwierzęcia. Zakaz wynika m.in. z tego, że firmy kurierskie nie są w stanie zapewnić zwierzętom niezbędnych do życia warunków atmosferycznych (np. pająki potrzebują odpowiedniej do życia temperatury).
Podsumowanie
Żywe stworzenia powinny być traktowane w sposób etyczny, co jest zresztą określone przepisami polskiego prawa. Możliwość ich transportu kurierem lub pocztą została ograniczona niemal do zera. Żywe zwierzęta można wysyłać kurierem, jeśli są to pszczoły lub ptaki domowe i ozdobne. Każdorazowo paczka ze zwierzęciem wymaga właściwego zabezpieczenia, oznakowania i spełnienia warunków wysyłki, które mają na celu przede wszystkim troskę o jego zdrowie oraz życie.